Wyjazd do Teatru Nowego w Poznaniu na sztukę Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda” 17.04.2018 Tym razem postanowiliśmy sięgnąć po trudny repertuar dramatu Witolda Gombrowicza. 17 kwietnia, grupa entuzjastów teatru i entuzjastów sztuki ZSP w Witkowie, wspólnie z uczniami Gimnazjum im.A.Borysa w Witkowie po raz kolejny delektowała się spektaklem „Iwona, księżniczka Burgunda”. Obsada poszczególnych ról urzeka widza. Niezwykle zdolna i utalentowana Antonina Choroszy zachwycała jak zwykle swoim emploi. Magdalena Miklasz znana jest już poznańskiej publiczności – kilka lat temu wyreżyserowała w Teatrzee Nowym w Poznaniu „Dom Bernardy Alba”, który do dziś cieszy się dużym powodzeniem. Razem z dramaturgiem Żelisławem Żelisławskim zaadaptowała „Iwonę, księżniczkę Burgunda” do bardziej współczesnych realiów. Dyktatura spojrzeń, dopasowywanie się do oczekiwań innych, młodzieńczy bunt czy ukrywane przed światem grzechy i grzeszki wyższych sfer to tematy wpisane w tekst Iwony, księżniczki Burgunda, które powracają w wielu inscenizacjach tego dramatu Gombrowicza. Nie unika ich także Magdalena Miklasz. Reżyserka nie tylko wykorzystała klasyczne gombrowiczowskie wątki, ale również poszerzyła kontekst dramatu. Subtelnie nawiązała do współczesnej polskiej sytuacji politycznej, społecznej i medialnej. Równocześnie dopowiedziała i wyeksponowała realia wyimaginowanego państwa, na którego dworze toczy się akcja.
Czytaj więcej...
Wieczór poezji i piosenki francuskiej „Pod niebem Paryża” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie „Słyszysz Francja- myślisz Paryż, Prowansja, lawenda i miłość. Chcesz poznać Paryż? Albo zakochasz się w nim od razu, albo już nigdy nie obdarzysz go takim uczuciem. To miasto ma w sobie moc. Jest realne, a jednocześnie przykryte marzeniami. Miłość powoduje, że zakochani mają wrażenie, iż cały Paryż leży u ich stóp. Mogą uciec na chwilę w przytulne uliczki, z daleka od centrum, od gwaru. Pobyć ze sobą w swoistej oazie spokoju. A potem może… spacer wzdłuż Sekwany? Romantyczny, zachwycający i niezapomniany? Poznajmy miasto ludzi zakochanych, bo…”- takim wstępem rozpoczął się kolejny wieczór poetycki zorganizowany 6 lutego przez uczniów ZSP i uczniów Szkoły Podstawowej nr1 w Witkowie. W atmosferze paryskiej elegancji i szyku mieliśmy okazję oddalić się od codzienności i przenieść w artystyczny świat poezji, prozy i piosenki francuskiej. Była to już 10. wieczornica dla emerytowanych pracowników oświaty, nauczycieli szkół witkowskich i środowiska lokalnego. Corocznie zacne audytorium może posłuchać pięknej recytacji wierszy znanych i tych czasami zapomnianych poetów, rodzimych i obcych. Wieczornice są montażem słowno-muzycznym przybliżającym widowni liryki pełne refleksji i piękna, zadumy nad życiem oraz upływającym czasem. Pięknym wykonaniem piosenki „Pod dachami Paryża” , Andżelika Kaźmierczak wprowadziła widownię w magiczny plan paryskich uliczek, w których kocha się w uśmiechu i łzach, wzniośle i banalnie. I o tym piszą i malują artyści .Wszyscy ci, którzy marzą o sławie, siedząc w zatłoczonej paryskiej kawiarence i obserwując magiczny świat . Bohaterem wieczoru był Mały Książę, który idealnie wpisuje się w atmosferę Paryża. To on poznał smak przyjaźni i miłości. Wiedział, co jest najważniejsze dla człowieka.
Czytaj więcej...
Wystawa malarstwa Fridy Kahlo i Diego Rivery CK Zamek w Poznaniu. 4 października 2017 roku młodzież klasy III LO, wraz z polonistką Krystyną Popielec-Stürmer i nauczycielem historii p.Magdaleną Błaszak-Śliwińską, miała okazję obejrzeć w Poznaniu fenomenalną wystawę malarstwa Fridy Kahlo i Diego Rivery. Dopełnieniem obcowania ze sztuką była lekcja interpretacji dzieł ikonicznych, tak bardzo cenna i przydatna dla klasy maturalnej. Uczniowie poznali najważniejsze fakty z życia i twórczości słynnych meksykańskich artystów. Pomocny okazał się również kontekst historyczny, który decydował m.in. o charakterze ich sztuki. Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów. Tytułowy kontekst tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje artystów z autorkami o polskim pochodzeniu (Bernice Kolko i Fanny Rabel), z drugiej obecność obrazów Kahlo i Rivery. W Sali Wystaw zaprezentowane są dzieła Kahlo i Rivery z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelman z Meksyku. Frida Kahlo de Rivera to artystka ciesząca się niezwykłą sławą na całym świecie. Znana jest przede wszystkim ze swoich licznych autoportretów, na których widoczne są „ból i pasja″ wyrażone w intensywnej, jaskrawej kolorystyce. W wieku 22 lat Kahlo poślubiła sławnego meksykańskiego malarza, Diego Riverę. W 1953 roku, podczas pierwszej wystawy indywidualnej Fridy Kahlo w Meksyku, jeden z krytyków napisał: „Nie sposób oddzielić życia i twórczości tej niezwykłej osoby. Jej obrazy są jej biografią″.
„Na krakowskim Kazimierzu…”
Tak brzmiał tytuł wieczornicy poetyckiej przygotowanej 24 stycznia 2017r. przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Gimnazjum im. Adama Borysa w Witkowie. Od dziewięciu lat tradycją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie są odbywające się corocznie, jesienią lub zimą, wieczorki poetyckie organizowane dla środowiska lokalnego. Corocznie zacne audytorium może posłuchać pięknej recytacji wierszy znanych i tych czasami zapomnianych poetów rodzimych i obcych. Wieczornice są montażem słowno-muzycznym przybliżającym widowni liryki pełne refleksji i zadumy nad życiem oraz upływającym czasem. Tegoroczny wieczór poświęcony był poezji i piosence żydowskiej, prezentował wiele osobistości które wniosły do naszej rodzimej kultury olbrzymi potencjał intelektualny, refleksyjność, krytycyzm i skłonność do racjonalnej analizy. Widowisko poetyckie rozpoczął utwór „Hevenu Shalom Alechem” w wykonaniu pani Kaliny Piechowiak , po którym w majestatyczny klimat przedstawienia wprowadziła zgromadzonych piękna recytacja „Koncertu Jankiela” –tego jedynego, wyjątkowego, w którym Mistrz grał o wszystkim dla wszystkich… -w interpretacji Pauliny Migdał, uczennicy klasy II LO.
Czytaj więcej...
24 listopada Koło Miłośników Teatru zainicjowało wyjazdem do Teatru Nowego w Poznaniu, wspólnie z uczniami i opiekunami Gimnazjum im. Adama Borysa w Witkowie, nowy sezon działalności koła w roku szkolnym 2016/2017.
Tym razem postanowiliśmy delektować się ambitną sztuką pt. „Dom Bernardy Alba” w reżyserii Magdaleny Miklasz. Obsada poszczególnych ról urzeka widza. Niezwykle zdolna i utalentowana Antonina Choroszy wcieliła się w postać tytułowej bohaterki. Michał Kocurek gra tym razem rolę kobiety Any Sol-służącej, która zawsze była w tej sztuce jedynym uosobieniem prawdziwego uczucia. Postać ta, grana przez mężczyznę( i to jeszcze jak zagrana!)uświadamia,że gestami, mimiką jesteśmy w stanie przekazać więcej niż słowami. I tym razem nie zawiodła również Anna Mierzwa, która wcieliła się w rolę jednej z córek Bernardy.
Czytaj więcej...