”Przyjęcie dla głupca” w Teatrze Nowym w Poznaniu

Wydawca Pierre’a Brochant’a, któremu do szczęścia nic nie brakuje, jest zamożnym kolekcjonerem sztuki, smakoszem wytrawnych win, ma piękną młodą żonę i… kochankę. Nudę cotygodniowych spotkań z przyjaciółmi zabija głupiec, którego każdy przyprowadza na kolejne kolacje. Zabawa jest pyszna, bo naiwniak nie podejrzewa podstępu, a zwycięża ten, który przyprowadzi większego głupca.
Wszystko jest zabawą do momentu, gdy wydawca doznaje kontuzji kręgosłupa,musi zostać w domu na kanapie i odwołać spotkanie z przyjaciółmi i… głupca. Ten jednak , wbrew wszystkiemu, zjawia się w jego domu. François to z pozoru przeciętniak, którego opuściła żona. Pracuje w urzędzie, ale nie narzeka na nudę, bo z pasją maniaka buduje z zapałek makiety znanych obiektów, np. wieży Eiffle’a, mostów. Jest przekonany, że wydawca naprawdę chce opublikować album z jego pracami. Gdy opuści jego dom, nic w życiu Brochant’a nie będzie takie samo. Z każdą minutą traci on kolejno: zdrowie, spokój, pozycję, wydawnictwo, żonę, kochankę...  wszystko.
      Łukasz Chrzuszcz to nowy aktor Teatru Nowego w Poznaniu,jednak jego gra jest lekka i płynna, a charakter postaci wyrazisty i autentyczny. Jego rola buduje dynamikę i napięcie zdarzeń. Ciężar komediowej konstrukcji dźwiga także Janusz Grenda  w roli zarozumiałego Brochant’a. 
Jest to przykład komedii, której sytuacje, rosnące napięcie i zwroty akcji przyprawiają  o świadomy śmiech.” Przyjęcie dla głupca” to komedia charakterów, w której istnieją dwa światy-ten należący do ludzi inteligentnych, obytych ze sztuką, pewnych siebie i rozsądnych, choć zepsutych, oraz świat naiwnych, choć szczerych przeciętniaków, od których odchodzą żony. Tym razem ofiara pomści swoje krzywdy, co najzabawniejsze, zupełnie przypadkiem, nawet o zemście nie myśląc.
Morał wynika jednoznaczny? Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku…                              
Na kolejne wyjazdy do teatru zapraszam w lutym 2016 roku. 
Opiekun K.Popielec-Stürmer
 

Biuletyn Informacji Publicznej


 
 

Adres szkoły:

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

im. Dezyderego Chłapowskiego

ul. Warszawska 29

62-230 Witkowo