- Rozwijanie zainteresowań uczniów:
- Dzień Dyni, Dzień Języków Obcych, XI Konkurs Poezji Anglojęzycznej: Dwa Języki, Christmas Fair, warsztaty językowe, Dzień św. Patryka.
- Podniesienie jakości kształcenia:
- diagnoza klas pierwszych, analiza wyników egzaminu maturalnego: opracowanie rekomendacji na bieżący rok szkolny
- fakultety na poziomie podstawowym i rozszerzonym
- używanie środków multimedialnych na zajęciach
- praca w oparciu o interaktywne programy edukacyjne
- projekty multimedialne.
- Współpraca z uczelniami wyższymi:
- PWSZ w Koninie, Collegium Novum: Zakład Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich, UAM w Poznaniu, Szkoły Językowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Współpraca z innymi instytucjami:
- Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
- Współpraca z lokalną prasą:
- pisanie artykułów, dotyczących przedsięwzięć.
- Wycieczki przedmiotowe:
- Teatr Angielski - Poznań.
Witkowo, 07.09.2023 Monika Nowakowska-Szymczak, Sławomira Szymajda, Karolina Hęś
W ramach świętowania odbyły się warsztaty online dotyczące genezy tego dnia oraz konkurs językowo-kulinarny. Uczniowie przygotowali sztandarowe potrawy i nieodłączne składniki irlandzkiej kuchni, często odwołujące się do tradycji, gdyż spożywane były przed wiekami przez ludność wiejską.
Inspiracją dla młodzieży były następujące potrawy i produkty:
Ziemniaki
Zostały przywiezione na wyspę pod koniec XVI wieku z Ameryki i zdobyły taką popularność, że dziś są podawane na wszelkie sposoby – gotowane w mundurkach, tłuczone, puree. Stanowią także podstawę dwóch tradycyjnych prostych dań: champ, przyrządzanego z tłuczonych ziemniaków i cebuli, oraz colcannon. To ostatnie danie powstaje przez połączenie rozdrobnionych ziemniaków z posiekanymi liśćmi kapusty lub jarmużu i podawane jest często z boczkiem lub kaszanką. Ponadto z ziemniaków robi się Boxty, czyli słynne placki, w które zawija się często kawałki wołowiny. Nie można zapomnieć tez o słynnej zupie ziemniaczanej. Zatem gotując „po irlandzku”, bez ziemniaka ani rusz!
Irish stew
Ten irlandzki gulasz to wyraz zamiłowania Irlandczyków do mięsa. Przygotowywany jest z duszonej baraniny lub jagnięciny, oczywiście z ziemniakami, z dodatkiem cebuli, czasem też marchewki i pietruszki.
Coddle
To proste duszone danie narodziło się w stolicy kraju, czyli Dublinie. Odwołuje się do typowych smaków Irlandii, bo w jego skład wchodzą ziemniaki, wieprzowe parówki, bekon, które są podawane w wywarze z tych mięsnych składników. Choć dziś niełatwo zamówić tą potrawę w restauracji, to nadal często gości na rodzinnych stołach.
Ulster Fry
To irlandzkie śniadanie czasem nazywa się „zawałem na talerzu”. Nie bez powodu – składa się ono bowiem ze smażonego bekonu, wieprzowych kiełbasek, jaj sadzonych lub jajecznicy, pieczonego pomidora, white pudding lub black pudding (biała lub czarna kaszanka), hashbrown, czyli placka ziemniaczanego smażonego na głębokim tłuszczu. Ponadto dodaje się też smażone pieczarki lub placki sodowe. Do picia kawa lub herbata, obowiązkowo z mlekiem.
Barmbrack
To drożdżowy chlebek z dużą ilością bakalii, przyprawiony zielem angielskim i gałką muszkatołową. Smaruje się go masłem i popija herbatą.
Nasi uczniowie nie zawiedli, bardzo licznie wzięli udział w konkursie. Kacper Rewers z kl. IITL zajął pierwsze miejsce, Cezary Stranc z kl. IITIG zajął drugie miejsce, a Trojan Kiełczewski z kl. IITL - miejsce trzecie. Gratulujemy!!!