Monday the 19th - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie - Hostgator Coupon
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

  • Technikum Logistyczne

  • Technikum Turystyki Wiejskiej

  • Liceum Ogólnokształcące "Mundurowe"

  • Technikum Informatyczne

  • Technikum Ekonomiczne

  • Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

  • Branżowa Szkoła I i II stopnia

4 października 2017 roku młodzież klasy III LO, wraz z polonistką Krystyną Popielec-Stürmer i nauczycielem historii p.Magdaleną Błaszak-Śliwińską, miała okazję obejrzeć w Poznaniu fenomenalną wystawę malarstwa Fridy Kahlo i Diego Rivery. Dopełnieniem obcowania ze sztuką była lekcja interpretacji dzieł ikonicznych, tak bardzo cenna i przydatna dla klasy maturalnej. Uczniowie poznali najważniejsze fakty z życia i twórczości słynnych meksykańskich artystów. Pomocny okazał się również kontekst historyczny, który decydował m.in. o charakterze ich sztuki. Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów. Tytułowy kontekst tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje artystów z autorkami o polskim pochodzeniu (Bernice Kolko i Fanny Rabel), z drugiej obecność obrazów Kahlo i Rivery. W Sali Wystaw zaprezentowane są dzieła Kahlo i Rivery z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelman z Meksyku. Frida Kahlo de Rivera to artystka ciesząca się niezwykłą sławą na całym świecie. Znana jest przede wszystkim ze swoich licznych autoportretów, na których widoczne są „ból i pasja″ wyrażone w intensywnej, jaskrawej kolorystyce. W wieku 22 lat Kahlo poślubiła sławnego meksykańskiego malarza, Diego Riverę. W 1953 roku, podczas pierwszej wystawy indywidualnej Fridy Kahlo w Meksyku, jeden z krytyków napisał: „Nie sposób oddzielić życia i twórczości tej niezwykłej osoby. Jej obrazy są jej biografią″.

W Centrum Kultury ZAMEK zobaczyliśmy znane, wręcz ikoniczne prace Fridy Kahlo, m.in. „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI oraz słynne fotograficzne wizerunki artystki, wykonane m.in. przez Nickolasa Muraya w latach 30. i 40. Zdjęcia Bernice Kolko – fotografki, która była przyjaciółką Fridy w ostatnich latach życia artystki, są uzupełnieniem galerii osobistej prezentującej postać artystki. Fotografka uwieczniła malarkę w sytuacjach niepozowanych, w naturalnym otoczeniu, w ogrodzie, z przyjaciółmi, a nawet chorą w łóżku. W kolejnej sali została pokazana twórczość Fanny Rabel, która należała do czwórki najbliższych uczniów Kahlo, a także współpracowała z Diego Riverą przy realizacji jego wielkoformatowych murali. Jej prace, przedstawiające codzienne życie Meksyku w latach 40. i 50., dokumentują otoczenie, w jakim żyła i tworzyła Frida Kahlo. Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest fenomenem jej popularności. Naprawdę warto zobaczyć, zatrzymać się na chwilę, w milczeniu przenieść się na inny kontynent i zakosztować namiastkę kultury Meksyku !!!

K.Popielec-Stürmer  

Logowanie

Odwiedza nas 1277 gości oraz 0 użytkowników.

Jak dojechać?