Monday the 19th - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie - Hostgator Coupon
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

  • Technikum Logistyczne

  • Technikum Turystyki Wiejskiej

  • Liceum Ogólnokształcące "Mundurowe"

  • Technikum Informatyczne

  • Technikum Ekonomiczne

  • Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

  • Branżowa Szkoła I i II stopnia

"INNY, ZNACZY GORSZY?"- UDZIAŁ MŁODZIEŻY ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W WITKOWIE W WARSZTATACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ STAROSTWO POWIATOWE W GNIEŹNIE

11 grudnia klasy: II LO i II TŻiUG oraz TI, wraz z opiekunami- K.Popielec-Sturmer, M.Szelejewską, D.Rybińską i P.Olszewskim, uczestniczyły w jednodniowym wyjeździe studyjnym do Muzeum Auschwitz-Birkenau- byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Celem wyjazdu było nie tylko zwiedzenie KL I w Oświęcimiu i KL II w Brzezince, ale również ukazanie młodzieży funkcjonowanie mechanizmów dyskryminacyjnych na przykładzie losu więźniów obozu koncentracyjnego. Projekt miał na celu uwrażliwić młodych ludzi na postrzeganie każdego człowieka jako jednostki, uświadomić, jak należy wystrzegać się uogólniających stereotypów na temat danych grup społecznych, etnicznych i narodowości. Celem wyjazdu nie było rozbudzanie nienawiści do oprawców tylko uświadomienie, jak błędna ideologia i fanatyzm są zjawiskami zgubnymi dla budowania wizerunku i osobowości człowieka. Miejsce pamięci narodowej budzi w każdym zwiedzającym zadumę nad losem ludzi, którzy cierpieli za pochodzenie, religię i wyznawane idee. Młodzież miała okazję zobaczyć bloki więzienne, poznać historię więźniów przebywających w obozie i ich ciężkie warunki pracy. Przewodnik przybliżył zwiedzającym nie tylko statystyki, ale również uświadomił, że to „Ludzie ludziom zgotowali taki los”. W ciszy i skupieniu uczniowie oddali hołd pomordowanym w okresie wojny i okupacji na terenie obozu koncentracyjnego. Blok, w którym znajduje się tablica SHOAH, wzbudził głęboką refleksję. Nie potrzeba rekwizytów obrazujących rozmiar tragedii narodu żydowskiego. Białe ściany i tylko w jednej sali olbrzymia księga z zapisem imion pomordowanych Żydów są bardzo wymowne. Z kolei w innym pomieszczeniu projekcja multimedialna przypomina ,że jest to historia minionego wieku i nie powinna nigdy więcej się powtórzyć. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Brzezince uczestnicy wyjazdu zwiedzili z kolei drewniane baraki więzienne i poznali zasady selekcji więźniów, pracę komando Kanada i dramatyczne warunki życia w barakach pozbawiających ludzi intymności, odpoczynku i prawa do godnego życia. W dalszej części projektu młodzież uczestniczyła w warsztatach „Inny, znaczy gorszy?” organizowanych w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Celem tych warsztatów było poznanie i interpretowanie podstawowych praw człowieka zapisanych w Karcie Podstawowych Praw Unii Europejskiej. Mieli okazję poznać relacje osób, które spotkały się z przejawami dyskryminacji, obejrzeć wywiad z żoną Tadeusza Borowskiego- autora „Opowiadań” obozowych. Podsumowaniem projektu była dyskusja na temat przejawów antysemityzmu, rasizmu, ksenofobii i szowinizmu oraz uzasadnianie potrzeby przeciwstawiania się tym zjawiskom we współczesnym świecie. Warsztaty w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu poprowadził pan Maciej Walery-Inspektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Był on jednocześnie koordynatorem całego projektu.

Kliknij Galeria

Logowanie

Odwiedza nas 1256 gości oraz 0 użytkowników.

Jak dojechać?