Monday the 19th - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie - Hostgator Coupon
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

 • Technikum Logistyczne

 • Technikum Turystyki Wiejskiej

 • Liceum Ogólnokształcące "Mundurowe"

 • Technikum Informatyczne

 • Technikum Ekonomiczne

 • Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

 • Branżowa Szkoła I i II stopnia

Grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w obchodach Europejskiego Dnia Języków.

Tegoroczni maturzyści z klasy IV TŻ i IV TI uczestniczyli w czwartek 21 września  w nietypowej, ciekawej lekcji języka niemieckiego, która prowadzona była przez Skype’a przez panią Małgorzatę Konopacką -lektora z Instytutu Goethego w Warszawie.

Temat lekcji :Co robić z workami na śmieci?- zrealizowany został w bardzo  atrakcyjny dla uczniów sposób. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, jak opowiadać o swoich pro-środowiskowych działaniach, co robić dla ochrony środowiska, a także  jak Niemcy radzą sobie z odpadkami. Po obejrzeniu krótkiego  filmiku  z zasobów Goethe Institut o segregowaniu odpadów w Niemczech uczniowie odpowiadali na pytania prowadzącej, wykonywali ćwiczenia interaktywne, podczas których poznawali a następnie ćwiczyli umiejętność stosowania nowego słownictwa z zakresu ochrony środowiska, a nawet wzięli udział w interaktywnym quizie, w którym konieczne było użycie  telefonów komórkowych, a oprócz znajomości języka liczyła się wiedza i szybkość reakcji. Ćwiczenie to sprawiło im najwięcej frajdy. I choć temat lekcji nie był łatwy, grupa współpracowała pilnie i starała się jak najlepiej wykonywać wszystkie zadania.

W ramach EDJ odbędzie się jeszcze w naszej szkole w przyszłym tygodniu projekcja wyróżnionego wieloma nagrodami filmu z 2016 roku pt. „Toni Erdmann” w reżyserii Maren Ade[ niemiecka reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa; jedna z najważniejszych postaci współczesnej kinematografii niemieckiej; autorka nagradzanych filmów „Wszyscy inni” i „Toni Erdmann”]( film z niemiecką ścieżką dźwiękową i polskimi napisami).

Jest to przewrotna komedia o 30-letniej dziewczynie, która wspinając się po szczeblach kariery korporacyjnej straciła poczucie humoru. I o jej szalonym ojcu, który postanawia zrobić wszystko, by ją rozśmieszyć i przywrócić jej radość życia. Aby to osiągnąć- tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna. "Mój film jest apelem o to, by być ze sobą szczerym" - mówi Maren Ade o komedii "Toni Erdmann". Film, który okazał się niekwestionowanym triumfatorem gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych  ma również szansę na Oscara.

ZAPRASZAM

Lidia Barszcz

  

 

 


Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie:

 • ponad 200 języków europejskich
 • 24 języki urzędowe UE
 • około 60 języków regionalnych i języków mniejszości
 • wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.

Dlaczego ustanowiono Europejski Dzień Języków?

Jest on okazją do:

 • popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie
 • promowania różnorodności językowej i kulturowej
 • zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy i stymuluje rozwój przedsiębiorstw.

Historia

Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy – organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. W przygotowanie obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, uniwersytety, a także szkoły. Od czasu jego ustanowienia w roku 2001, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków, Europejski Dzień Języków obchodzony jest co roku.

Jakie atrakcje są organizowane w Europie?

26 września, a także w tygodniach poprzedzających i następnych, w całej Europie organizowane są kursy językowe, gry, debaty, konferencje, programy radiowe, konkursy i inne imprezy dla każdego.

[źródło: Komisja Europejska]

W jakich wydarzeniach można wziąć udział w Polsce?

Program obchodów Europejskiego Dnia Języków w 2017 r. obejmuje:

Logowanie

Odwiedza nas 1275 gości oraz 0 użytkowników.

Jak dojechać?