Sunday the 25th - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie - Hostgator Coupon
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

  • Technikum Logistyczne

  • Technikum Turystyki Wiejskiej

  • Liceum Ogólnokształcące "Mundurowe"

  • Technikum Informatyczne

  • Technikum Ekonomiczne

  • Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

  • Branżowa Szkoła I i II stopnia

Tak brzmiał tytuł wieczornicy poetyckiej przygotowanej 24 stycznia 2017r. przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Gimnazjum im. Adama Borysa w Witkowie. Od dziewięciu lat tradycją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie są odbywające się corocznie, jesienią lub zimą, wieczorki poetyckie organizowane dla środowiska lokalnego. Corocznie zacne audytorium może posłuchać pięknej recytacji wierszy znanych i tych czasami zapomnianych poetów rodzimych i obcych. Wieczornice są montażem słowno-muzycznym przybliżającym widowni liryki pełne refleksji i zadumy nad życiem oraz upływającym czasem. Tegoroczny wieczór poświęcony był poezji i piosence żydowskiej, prezentował wiele osobistości które wniosły do naszej rodzimej kultury olbrzymi potencjał intelektualny, refleksyjność, krytycyzm i skłonność do racjonalnej analizy.

Choć Żydów w Polsce pozostało niewielu, to jednak zawdzięczamy im ogromny wkład w polską obyczajowość. Wtopiło się w nią wiele elementów bogatej tradycji i mentalności żydowskiej. I wbrew pozorom bardzo upiększyło obraz Polski.

Widowisko poetyckie rozpoczął utwór „Hevenu Shalom Alechem” w wykonaniu pani Kaliny Piechowiak , po którym w majestatyczny klimat przedstawienia wprowadziła zgromadzonych piękna recytacja „Koncertu Jankiela” –tego jedynego, wyjątkowego, w którym Mistrz grał o wszystkim dla wszystkich… -w interpretacji Pauliny Migdał, uczennicy klasy II LO. Nasi szkolni recytatorzy to uczniowie klasy II Liceum Ogólnokształcącego, I i II Technikum Informatycznego oraz klasy IV Technikum Żywienia. Zaproszeni na wieczornicę goście mogli, choćby na chwilę, przenieść się w magiczny krąg krakowskiego Kazimierza dzięki poezji Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima oraz współczesnych poetów Izraela. Dopełnieniem nastrojowej recytacji wierszy były śpiewane przez uczennice witkowskiego gimnazjum oraz nauczyciela muzyki –panią Kalinę Piechowiak- piosenki żydowskie. Był to niełatwy repertuar, a utwory takie jak: „Bubliczki”, „Austeria”, „Tak jak malował pan Chagall”, „Wszyscy braćmi być powinni” oraz „Grajmy Panu” były dopełnieniem słowa mówionego. Wieczór ten dostarczył przybyłym wielu wrażeń, zwłaszcza że dialog międzykulturowy dowodzi, jak bogata jest nie tylko nasza rodzima tradycja. Uczy również tolerancji i szacunku wobec innych nacji i ich dorobku kulturowego. Podsumowaniem wieczoru były słowa:
„ Pokłońmy się wszystkim tym, którzy tworzą naszą historię, kulturę, niezależnie od tego, jakiego są pochodzenia czy wyznania. Pragniemy, by zaprezentowana twórczość skłaniała ludzi do refleksji nad upływającym czasem, aby każdy dzień, godzina, moment były dla Państwa tymi najważniejszymi, najistotniejszymi, w których rozwiązuje się świat, niczym niekończący się wielki rebus. Bo cóż warto oprócz tego?.............”.

Tegoroczną uroczystość zaszczycili swoją obecnością : Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo- Marian Gadziński, zastępca burmistrza- Łukasz Scheffs, Radny Powiatu Gnieźnieńskiego - Andrzej Kwapich, dyrektorzy witkowskich szkół: Marian Łukowski oraz Bernadetta Nowak, Pani Wiesława Gąsiorowska-dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Witkowo, dyrektor Zakładu Poprawczego w Witkowie- Janusz Lis, nauczyciele i pracownicy administracji witkowskich placówek oświatowych.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło naszych zacnych emerytów, którzy są wiernymi odbiorcami organizowanych koncertów. Twórcami wieczornicy byli następujący nauczyciele: Krystyna Popielec-Stürmer, Joanna Ślachciak, Magdalena Błaszak-Śliwińska oraz Kalina Piechowiak. Dziękujemy również za pomoc w organizacji wieczoru Pani Arlecie Bekas-wicedyrektorowi Gimnazjum im. Adama Borysa w Witkowie.

Natomiast wykonawcami byli uczniowie ZSP i Gimnazjum im.Adama Borysa : Magdalena Nowak, Aleksandra Krych, Katarzyna Robaszkiewicz, Wiktoria Zykowska, Paulina Machińska, Patryk Górny, Julia Jóźwiak, Gabrysia Nowacka, Julia Krzewińska oraz Andżelika Kaźmierczak.

Scenografię, symboliczną i nader wymowną, przygotowała pani Lilianna Suborska-Urbańska. Dziękujemy również pani Honoracie Glanc za kolejne zasponsorowanie ciasta na popołudniowy poczęstunek oraz Prezesowi Banku Spółdzielczego w Witkowie-panu Adamowi Rydlewiczowi za ufundowanie nagród dla uczestników międzyszkolnego konkursu „Anioł mojej wyobraźni”.

K.Popielec-Stürmer

Logowanie

Odwiedza nas 87 gości oraz 0 użytkowników.

Jak dojechać?